Rozwój trzylatka.

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Chcesz dowiedzieć się, jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój psycho-fizyczny Twojego trzyletniego dziecka? Niniejszy artykuł przybliży Ci, w jaki sposób zachowuje się maluch i jakie cechy rozwojowe zdradza właśnie w tym wieku. Zacznijmy od rozwoju fizycznego. Dziecko z każdym kolejnym miesiącem staje się coraz bardziej sprawne fizycznie. Codzienne czynności nie sprawiają dziecku już większych trudności. Dziecko trzyletnie potrafi na przykład podskakiwać w miejscu, utrzymać równowagę stojąc i skacząc na jednej stopie, potrafi biegać na palcach jak również wchodzić i schodzić po schodach, jednak nie tak jak osoba dorosła, a dostawiając jedną nóżkę do drugiej.

Dziecko w wieku trzech lat jest już bardzo zwinne często, więc może nam uciekać i znikać z zasięgu wzroku. Kiedy dziecko ma już trzy i pół roczku, może przeżywać krótką fazę pogorszenia koordynacji ruchowej, co spowodowane jest tylko i wyłącznie procesem wzrostu. Jest dość szybki, a rozwój koordynacyjny dziecka za nim nie nadąża. To jednak faza przejściowa. Jeżeli chodzi o rozwój intelektualny, dziecka trzeci rok życia jest dla niego przełomowym momentem.

W drugim roku życia dziecko zaczyna zdradzać nam, że odczuwa  potrzebę odosobnienia kiedy korzysta z nocniczka i załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Kształtuje się poczucie wstydu. W trzecim roku życia u dziecka kształtuje się jego własne "ja", jego indywidualne poczucie tożsamości. Dziecko interesuje się bardzo nauką języka i chętnie posługuje się nowymi słowami. Dziecko coraz więcej rozumie nie tylko dlatego, że zna coraz więcej słów, ale też dlatego, że coraz lepiej jest w stanie odbierać docierające do niego sygnały. Zdania przestają być zbiorem słów, a zaczynają być sentencjami. U dziecka rozwija się także pamięć, pamięć do konkretnych sytuacji. Dziecko zapamiętuje słowa, polecenia i konkretne sytuacje. Zaczyna się u niego rozwijać wyobraźnia.

Zaczyna opowiadać wymyślone przez siebie historyjki, zwykle związane z otaczającym go światem. Używa do tego krótkich zdań nie zawsze będących ze sobą w ścisłym związku. Są słowa, które zaczynają w dziecku wzbudzać konkretne reakcje. Trzylatek chętnie też podejmuje wyzwania, a nawet realizuje własne pomysły. Potrafi bawić się samodzielnie i w grupie. Sprawnie posługuje się zabawkami, mniej sprawnie chwyta przedmioty służące do malowania i rysowania. Uczy się i wykorzystuje nabyte umiejętności.

Komentarze