Dziecko i rozwój

Rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, chcemy wiedzieć o nim jak najwięcej. Aby ocenić i kontrolować rozwój pociechy niezbędna okaże się wiedza odnośnie rozwoju psycho-fizycznego przynajmniej w minimalnym stopniu.W pierwszym miesiącu życia zwłaszcza tuż po porodzie wygląd dziecka może nieco zaskoczyć: opuchnięte powieki i pomarszczona miejscowo cienka jeszcze skóra. Wraz z rozwojem fizycznym dziecka cieniutka na początku skórka powoli stanie się grubsza i mniej podatna na podrażnienia. Wszystkie podobne cechy znikną równie szybko. Niespełna miesięczne dziecko bardzo szybko oddycha, jego oddech może być też nieco nieregularny i płytki, ale nie jest to powód do niepokoju. Zdarzają się także krótkie bezdechy, które również nie są niczym niewłaściwym. Dziecko w pierwszych miesiącach życia oddycha tylko przez nos, dlatego bardzo ważna jest higiena i czyszczenie noska u niemowlaka.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia, wszelkie zmiany skórne i zaczerwienienia powinny zniknąć. Nasze dziecko będzie ważyło wówczas średnio dwa razy więcej niż po porodzie. Dziecko między drugim a trzecim miesiącem życia zaczyna reagować na dźwięki, interesuje je również własne ciało. Interesuje się zwłaszcza swoimi rączkami, które bardzo chętnie i bardzo często wkłada do buzi. Dziecko leżąc na brzuszku, potrafi podnieść swoją główkę i ramiona na wysokość kilku centymetrów i potrafi utrzymać się w takiej pozycji coraz dłużej. Ugina nóżki, potrafi często przewracać się z boku na bok. Potrafi utrzymać w rączkach niektóre, oczywiście lekkie przedmioty. Zaczyna zdradzać nam, że jest zainteresowane osobami, które go otaczają: często zatrzymuje wzrok na naszej twarzy. Zaczyna też bardziej zwracać uwagę na przedmioty, które mają zdecydowane intensywne kolory. W kolejnych  miesiącach życia dziecko coraz chętniej sięga po różne przedmioty i zaczyna się nimi bawić. Wraz z rozwojem jego wzroku zaczyna rozwijać się także percepcja wzrokowa, czyli dziecko zaczyna zauważać przedmioty, na które wcześniej w ogóle nie zwracało uwagi. Dzieje się to głównie za sprawą tego, że dziecko zaczyna odkrywać, że otaczający go świat jest trójwymiarowy.

Dziecko sześciomiesięczne zaczyna być samodzielne, oczywiście w pewnych minimalnych tylko aspektach, a mianowicie kiedy bierzesz je na ręce,  nie musisz już w zasadzie podtrzymywać mu główki, co nie znaczy, że główka dziecka jest już na tyle stabilna, aby zaprzestać kontrolowania swojej pociechy. Wraz z upływem kolejnych tygodni dzieci zaczynają przypominać nam małych akrobatów i odkrywców, którzy nie dość, że ciągle zmieniają pozycję, to czują, ciągłą potrzebę dotykania i poznawania przedmiotów i otoczenia. Siódmy/ósmy miesiąc to przeważnie czas kiedy dziecko zaczyna pełzać, czyli przesuwać się z miejsca na miejsce. U jednych dzieci przychodzi to szybciej u innych nieco później. Nie należy więc przejmować się kiedy maleństwo rozwija się nieco wolniej od swoich rówieśników.

 

 

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Zacznijmy od rozwoju psychicznego dziecka, który ściśle związany jest z rozwojem fizycznym, a także rozwojem związanym z kontaktami międzyludzkimi. Jeśli chodzi o aspekt umysłowy, dziecko zaczyna coraz lepiej odbierać docierające do niego sygnały. Potrafi korelować, odbierać jednocześnie to, w jakiej znajduje się sytuacji i co wówczas się dzieje. Rozumie, że słowa i zachowania są ze sobą ściśle związane. Wzrasta u dziecka wrażliwość słuchowa, wzrastają także umiejętności związane z postrzeganiem pewnych zjawisk i czynności. Dziecko nabiera coraz lepszej orientacji.

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Chcesz dowiedzieć się, jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój psycho-fizyczny Twojego trzyletniego dziecka? Niniejszy artykuł przybliży Ci, w jaki sposób zachowuje się maluch i jakie cechy rozwojowe zdradza właśnie w tym wieku. Zacznijmy od rozwoju fizycznego. Dziecko z każdym kolejnym miesiącem staje się coraz bardziej sprawne fizycznie. Codzienne czynności nie sprawiają dziecku już większych trudności.

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Zastanawiasz się nad tym, jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój dziecka, które skończyło już dwa latka? Zaczniemy od zdolności ruchowych. Dziecko, które ukończyło już dwa lata, potrafi robić już zaskakująco dużo. Potrafi bawić się klockami, umie już dopasowywać do siebie pasujące do siebie kształty, kolory, formy. Potrafi więc oceniać, jak wygląda trójwymiarowa rzeczywistość.

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Dla każdego rodzica podstawowa wiedza na temat rozwoju dziecka jest bardzo ważna, aby mógł prawidłowo ocenić czy jego maluch nabiera w odpowiednim czasie cech, które są dla danego wieku charakterystyczne. Oczywiście nie ma powodu do obaw jeżeli pięciomiesięczne dziecko nie potrafi jeszcze pełzać, a w poradnikach na temat rozwoju dzieci napisane jest, że tak powinno być. U jednych dzieci pewne cechy przychodzą i wykształcają się szybciej, u innych nieco wolniej. Roczne dziecko to pewne zmiany w posiłkach i przede wszystkim nauka chodzenia.