Rozwój rocznego dziecka.

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Dla każdego rodzica podstawowa wiedza na temat rozwoju dziecka jest bardzo ważna, aby mógł prawidłowo ocenić czy jego maluch nabiera w odpowiednim czasie cech, które są dla danego wieku charakterystyczne. Oczywiście nie ma powodu do obaw jeżeli pięciomiesięczne dziecko nie potrafi jeszcze pełzać, a w poradnikach na temat rozwoju dzieci napisane jest, że tak powinno być. U jednych dzieci pewne cechy przychodzą i wykształcają się szybciej, u innych nieco wolniej. Roczne dziecko to pewne zmiany w posiłkach i przede wszystkim nauka chodzenia. Oczywiście początkowo zaczyna się to od powolnego pełzania, przemieszczania, odpychania się od podłoża i podpierania. Dziecko zaczyna przemieszczać się nie tylko dlatego, że pozwalają mu na to rozwijające się coraz szybciej i bardziej mięśnie i stawy, ale także przez swoją ciekawość świata.

W zasadzie można śmiało powiedzieć, że to ciekawość powoduje u dziecka chęć nauczenia się jak zmieniać swoje położenie z miejsca na miejsce. Dziecko poruszające się samodzielnie po mieszkaniu, zaczyna powoli wdrapywać się na fotele czy kanapy, nawet jeśli na moment zostawimy malucha na środku dywanu to za moment ,może być już w zupełnie innym miejscu. Z czasem chęć ciągłego poruszania się minie, dziecko zacznie skupiać się na innych ciekawszych dla niego rzeczach, czynnościach.

U rocznego malucha może pojawić się problem z zasypianiem, właśnie ze względu na pewną nadpobudliwość psycho-fizyczną. Tutaj w grę wchodzi również przywiązanie do osób najbliższych, czyli rodziców. Dlatego niechętnie rozstaje się z nimi kiedy przychodzi pora snu. Dziecko będzie próbowało nas na pewno zatrzymać przy swoim łóżeczku, sygnalizując potrzeby. Każdy maluch w tym wieku kieruje się ustalonym przez rodzica rytmem dnia, są to również indywidualne zachowania, które powtarza także przed snem. Natomiast w porównaniu z pierwszymi miesiącami życia, nasz maluch będzie spał coraz spokojniej i mocniej. Coraz rzadsze staną się nocne pobudki czy płacze.

Z każdym kolejnym miesiącem, bo przecież rozwoju maluszka nie można mierzyć tylko w latach, dziecko będzie spokojniej podczas snu. Jeżeli chodzi o inne umiejętności nabyte podczas dorastania i wyuczone podczas codziennych rytuałów to mały ponad roczny człowiek potrafi już znacznie więcej i o wiele sprawniej wykonuje pewne czynności niż jeszcze kilka miesięcy wstecz. Korzystanie ze sztućców, nocnika, pierwsze artykułowane słowa, a nawet proste niezłożone zdania. Staje się coraz bardziej samodzielny i zaradny.

Komentarze