Podziel się

Depilacja laserowa, kiedyś nowość, dziś powszechny zabieg dostępny w niemal wszystkich salonach kosmetycznych. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy rzeczywiście jest to najlepszy sposób depilacji. Zobaczmy, jakie są zalety i wady depilacji laserowej i dla kogo się ona nadaje.

Trwałe usunięcie włosków

Jedną z największych zalet depilacji laserowej jest to, że trwale usuwa ona włoski. Raz poddając się serii zabiegów depilacyjnych możemy pozbyć się problemu z niechcianym owłosieniem na lata. Zabieg jest tym skuteczniejszy im ciemniejsze jest nasze owłosienie i jaśniejsza cera, bo laser łatwiej trafia na cebulki włosów. Dzięki depilacji laserowej osoby, które do tej pory miały kłopot z bardzo widocznym i obfitym owłosieniem, mogą cieszyć się urokami życia nie martwiąc się, że odrastające włoski znów są widoczne. Nowoczesne lasery diodowe radzą sobie także z usuwaniem włosków u osób o ciemniejszym fototypie lub jaśniejszych włoskach, więc i one mogą skorzystać z tej formy depilacji.

Ile zabiegów potrzeba?

Specjaliści od depilacji laserowej mówią, że liczba zabiegów, którym trzeba się poddać, by pozbyć się wszystkich włosków, zależy od tego, jak mocne są to włoski, jak ciemne i jaki jest cykl życia włosa. To właśnie ten ostatni wpływa najbardziej na efekt zabiegu, bo w trakcie zabiegu są najskuteczniej usuwane włosy będące w fazie aktywnego wzrostu. Włosy w fazie przejściowej i w fazie spoczynku już nie są podatne na wiązki promieni lasera i w ich przypadku depilacja jest nieskuteczna. Są to jednak już fazy, w których włosy same obumierają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Dlatego podczas kolejnego zabiegu wyrośnięte włosy są w fazie aktywnego wzrostu i ich usuwanie laserem jest skuteczne. Specjaliści mówią, że oczekiwany efekt zabiegu można osiągnąć po 3-4 zabiegach wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach czasu.

Skuteczność depilacji laserowej zależy również od rodzaju lasera, którym jest ona wykonywana. Depilacja laserem IPL wymaga większej liczby zabiegów niż depilacja laserem diodowym. I choć jeden zabieg depilacji laserem IPL jest zwykle tańszy niż laserem diodowym, to potrzeba więcej zabiegów, by osiągnąć oczekiwany cel.

Ograniczenia po zabiegu depilacji laserowej

Miejsca, które zostały poddane depilacji laserowej powinniśmy chronić przed bezpośrednim dostępem promieni słonecznych. To właśnie dlatego zabiegom tym najlepiej poddać się zimą, bo to pozwoli zakończyć serię zabiegów przed latem. Po depilacji laserowej należy bowiem zachować minimum dwutygodniowy okres karencji na promienie słoneczne (w tym również solarium). Niestosowanie się do tego zalecenia może grozić powstaniem przebarwień.

Po zabiegu depilacji nie należy również przez kilka dni używać balsamów i kremów nawilżających oraz dezodorantów (jeśli zabieg dotyczył depilacji pach). Środki chemiczne w nich zawarte mogą bowiem dodatkowo podrażnić skórę, która po zabiegu jest i tak lekko podrażniona.

Depilacja laserowa – najlepszy sposób depilacji?

Jak widać depilacja laserowa ma bardzo wiele zalet, dlatego przez większość osób jest uznawana za najlepszy sposób depilacji. Jednakże nie każdy może się poddać takim zabiegom. Ograniczeniem może być ciąża, niektóre choroby (łuszczyca, bielactwo, nowotwory, epilepsja) oraz świeża opalenizna czy zażywanie niektórych leków (antybiotyków czy retinoidów). Część z tych ograniczeń jest przejściowa, ale dopiero po ich ustaniu możemy skorzystać z zabiegów depilacji laserowej.

Skorzystaj z usług salonu Kosmetycznego J’adore Instytut .