Urlop na dziecko niepełnosprawne i zasiłek pielęgnacyjny

Przez intermedialna PL, 6 Marzec, 2022

Kiedy na świat przychodzi nasze dziecko, a w zasadzie już od momentu kiedy się go spodziewamy, marzymy głównie o tym, aby było zdrowe. Kiedy przychodzi na świat dziecko niepełnosprawne, albo kiedy niepełnosprawność pojawia się po jakimś czasie, martwimy się nie tyle o to, jak poradzimy sobie pod względem finansowym, ale jak nasz maluch będzie z tym dalej żył, czy będziemy w stanie dać mu odpowiednią opiekę i troszczyć się właściwie o niego. Finanse schodzą na dalszy plan, ale z czasem okazuje się, że pomoc finansowa w niektórych przypadkach jest niezbędna. Kiedy nie mamy odpowiednio dużych pieniędzy, nie możemy zapewnić dziecku odpowiedniego leczenia. Zasiłek, jaki możemy otrzymać na dziecko niepełnosprawne zależy od stopnia niepełnosprawności i od tego, ile zarabiamy i czy otrzymujemy już jakieś inne świadczenia od państwa. Jeśli niepełnosprawność jest naprawdę poważna, naszemu dziecku będzie przysługiwała renta. Dzięki temu możliwa będzie na przykład rehabilitacja w profesjonalnych ośrodkach. Jest także szansa, że dostaniemy zasiłek pielęgnacyjny czy zasiłek opiekuńczy. Ile na dziecko niepełnosprawne będzie nam przysługiwało, tak jak napisaliśmy wcześniej, zależy od stopnia niepełnosprawności, oraz od tego, jakie mamy dochody. Najlepiej o takie kwestie dowiadywać się w ośrodkach opieki społecznej oraz w innych instytucjach, które zajmują się naszymi finansami i zdrowiem, takich jak ZUS i takich jak Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętajmy, że wszystko musimy załatwiać samodzielnie, ponieważ nikt nie przyjdzie do nas z pomocą jeśli sami się o nią nie upomnimy.

Urlop na dziecko niepełnosprawne.

Czy przysługuje nam jakiś specjalny urlop, kiedy mamy w domu dziecko niepełnosprawne? Czy urlop macierzyński jest wtedy dłuższy, a co jeśli chodzi o urlop wychowawczy? Musisz wiedzieć, że urlop macierzyński na każde dziecko teoretycznie jest taki sam, ale przysługuje Ci zawsze dodatkowy urlop, jeżeli opieka na dziecko jest konieczna. Ile przysługuje dni, zależy od tego, co naszemu dziecku dolega.

Dodatkowe dni na dziecko niepełnosprawne są oczywiście przyznawane, ale musimy wiedzieć, że nikt nie da nam ich jeśli nie zgłosimy tego. Zawsze jeśli staramy się o jakiekolwiek świadczenia na dziecko niepełnosprawne, albo o dodatkowy urlop wychowawczy lub opiekuńczy, musimy to zgłosić. Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym wymaga poświęcenia i wiele czasu, wszyscy, którzy mieli z tym styczność doskonale to wiedzą. Pamiętajmy, aby zawsze w takich sytuacjach dokładnie się dowiadywać, co i kiedy nam przysługuje.

Musimy zawsze dokładnie przeglądać, jakie są tegoroczne wytyczne, ponieważ zarówno prawo jak i pewne świadczenia zmieniają się dość często. Wystarczy spojrzeć na to, jak zmienia się długość czasu, jaka przysługuje nam na urlop macierzyński oraz na urlop wychowawczy. Te rzeczy dość często zmieniają się w naszym kraju. Podobnie jest jeżeli chodzi o urlopy przysługujące nam na opiekę nad starszymi osobami czy osobami niepełnosprawnymi w dorosłym wieku. Tak więc jeśli masz dziecko niepełnosprawne, wypytaj dokładnie, jakie dodatkowe dni na dziecko niepełnosprawne Ci przysługują. Opieka na dziecko musi nam przysługiwać.

 

Komentarze