Ogródek warzywny czym nawozić nasze warzywka?

Przez intermedialna PL, 12 luty, 2022

Świeże zioła, kapusta, marchew i pietruszka. Któż z nas nie marzy o własnych , świeżych warzywach, domowej uprawy? Istnieje na to sposób – domowy ogródek warzywny! A co jeśli nie posiadamy własnego ogródka? Pozostaje warzywny ogródek na balkonie! Pytanie tylko jak założyć domowy ogródek, oraz co posadzić by się przepięknie przyjęło? Naturalnie charakterystycznym elementem tego rodzaju ogródka będzie zasianie wszystkich warzywnych rarytasów w skrzynkach. Oprócz specjalnie dostosowanych do uprawy roślin donic i skrzynek, wśród  wprawionych pasjonatów spotkać możemy rośliny zasiane w plastikowych butelkach, starych pojemnikach, czy torbach.

Tak naprawdę kluczową jest tu pomysłowość w wykorzystaniu niewielkiej, balkonowej infrastruktury, oraz nuta fantazji. Na balkonie najlepiej posadzić zioła (np. bazylię, kolendrę), a także niezbyt wymagające pod względem podłoża warzywa np. natkę pietruszki, botwinkę, szczypiorek, oraz różnego typu sałaty (rukola, roszponka). W miejscu o nieco większym zaciemnieniu idealnie sprawdzi się szpinak.  Wystarczy go posadzić w  15-centymetrowych odstępach i nie zapominać o regularnym nawadnianiu.

Ze względu na ograniczenie powierzchni przeznaczonej do uprawy będziemy musieli zrezygnować z roślin wymagających dużej przestrzeni do wzrostu, jak kapusta, dynia, czy rzepa. Nieco bardziej wprawieni ogrodnicy na balkonie mogą uprawiać, chociażby pomidory. Jeśli planujemy je wyhodować, to idealnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w foliowe worki, a następnie wypełnienie ich podłożem ogrodniczym. Najlepiej sprawdzają się oczywiście pomidorki koktajlowe, które bez problemów można hodować w pojemnikach.  Bardzo dobrze adoptującym się warzywem jest także cebula, ogórek, fasola pnąca, papryka, seler naciowy, czy rzodkiewka.
Sąsiedztwo roślin ma tu bardzo istotne znaczenie. 

Aby zapewnić prawidłowe ich, wzrastanie poleca się zakupienie specjalnej rozsady warzyw w centrum ogrodniczym, lub samodzielne jej przygotowanie. Warto zadbać także o odpowiedni drenaż na dnie pojemników, w których zasadzimy warzywa. Donice powinny posiadać na dnie otworki, a także podstawki, by uniknąć ewentualnego zalania. 

Pozostaje pytanie czym nawozić nasze warzywka?  Do uprawy tego rodzaju niezbędny jest biohumus, idealnie nadający się do warzyw przebywających na balkonie. Nawóz ten jest pochodzenia organicznego, co tym samym eliminuje ryzyko podania zbyt dużej ilości. Jest szczególnie istotny przy tego rodzaju uprawie, ponieważ wzmacnia strukturę gleby, poprawiając przy tym obronny system roślin. Aby zachować właściwą równowagę, zalecane jest stosowanie go po każdym podlewaniu, rozcieńczywszy z wodą w proporcji 1:20.

Komentarze