Staranie się o paszport dla dziecka, oczywiście nie jest konieczne w każdej sytuacji.

Przez intermedialna PL, 12 luty, 2022

Paszport dla dziecka Wakacyjny wypoczynek w zagranicznych kurortach staje się atrakcyjny dla coraz większej liczby Polaków. Wybierając się w zagraniczną podróż paszport dla dziecka, staje się nie lada dylematem. Oto kilka praktycznych informacji dla rodziców zastanawiających się nad wyrobieniem paszportu swoim pociechom. Czy paszport jest potrzebny, przy każdym zagranicznym wyjeździe dziecka?

Staranie się o paszport dla dziecka, oczywiście nie jest konieczne w każdej sytuacji. Kluczowy jest tu cel podróż, w jaką chcemy się wybrać. W przypadku wycieczki do wybranego kraju Unii Europejskiej wystarczającym dokumentem jest dowód osobisty, który może zostać wyrobiony nawet niemowlakowi. Jeśli natomiast przewidziana jest dalsza podróż, poza kraje UE, niestety nie ma wyjścia, dziecko musi posiadać własny paszport. Wniosek o wydanie paszportu rodzice składają wspólnie. Wymóg ten muszą spełnić także rodzice po rozwodzie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z rodziców posiada ograniczoną przez sąd władzę rodzicielską, lub został jej całkowicie pozbawiony. Jakie dokumenty należy złożyć? Osoby ubiegające się paszport dla dziecka powinny dostarczyć wniosek o wydanie paszportu, w którym ramkę z podpisem pod zdjęciem zostawia się pustą w przypadku dzieci do lat 13, lub wypełnia ją dziecko, które ukończyło 13 lat. W kwestionariuszu paszportowym konieczne jest wyrażenie zgody obojga rodziców.

Mogą to zrobić osobiście- podpisując się na wniosku paszportowym w obecności urzędnika przyjmującego podanie, przedłożywszy do wglądu dowody osobiste, oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, jeżeli nie było wpisane do paszportu rodziców, lub nie posiadało wcześniej wyrobionego paszportu. Zgodę na wydanie paszportu można także wyrazić w formie notarialnej (tylko w kraju), za pośrednictwem Konsula RP, lub przy udziale sądu opiekuńczego. Ile kosztuje i jak długo jest ważny paszport dla dziecka?

Opłaty za wyrobienie paszportu dla dziecka są zróżnicowane. I tak za paszport ważny 10 lat zapłacimy 140 zł, za paszport tymczasowy (przeznaczony dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły pięciu lat) 30 zł, a za paszport dla dzieci pomiędzy 5 a 13 rokiem życia – 60 zł.

Każdy rodzic powinien także widzieć, jak długo jest ważny paszport dziecka. W przypadku paszportu biometrycznego (przeznaczonego dla dzieci do 5 roku życia) dokument obowiązuje przez 12 miesięcy, dzieci do 13 roku życia przez 5 lat, a dzieci powyżej 13 roku życia przez 10 lat.

Ile zdjęć należy dołączyć do wniosku paszportowego?

Do wniosku paszportowego należy dołączyć jedną kolorową fotografię, spełniającą wymogi biometrii, o wymiarach 3,5 x 4,5 centymetra. Twarz na zdjęciu musi zajmować 80 % powierzchni zdjęcia, oraz być widoczna od wierzchołka głowy do brody. Ile się czeka na wydanie dokumentu ? Data wydania paszportu jest uzależniona od organu wydającego dokument, oraz liczby wniosków. Zazwyczaj na wyrobienie dokumentu czeka się 30 dni, jednak należy pamiętać, że przed sezonem urlopowym czas ten może ulec wydłużeniu.

Lazurowe morze, drinki z palemką, egzotyczne owoce. Biura podróży co roku kuszą nas zagranicznymi podróżami oferując coraz to bardziej wyszukany wypoczynek. Wybierając się na zagraniczne wakacje, warto jednak wiedzieć, gdzie szukać pomocy w przypadku choroby, oraz jakie opłaty za usługi medyczne są pobierane w konkretnych krajach. Aby uniknąć ewentualnych problemów, dobrze przed wyjazdem zapoznać się z opłatami, jakie obowiązują w określonym kraju.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Leczenie na wakacjach za granicą nie koniecznie musi znacząco uszczuplić nasz budżet, ponieważ znaczna część usług medycznych jest finansowana ze środków publicznych. Wystarczy wiedzieć jakie dokumenty powinno się posiadać na wakacyjnym wyjeździe. I tak w krajach europejskich konieczne jest wyrobienie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, czyli EKUZ. Dzięki niej turysta może korzystać ze świadczeń medycznych według zasad obowiązujących w danym kraju, na koszt NFZ. Korzystanie z karty jest bardzo proste. Szukając pomocy medycznej, wystarczy pokazać kartę administracji szpitalnej, lub lekarzowi.

Warto mieć przy sobie także dowód osobisty, ponieważ personel może poprosić o dokument potwierdzający tożsamość osoby ubezpieczonej. Cenną informacją jest także to, że w przypadku wizyty u lekarza prywatnego karta EKUZ niestety nie jest honorowana. Za usługi tego rodzaju NFZ nie zwróci nam poniesionych kosztów. Dobrze jest również zadbać o dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje na przykład karta ubezpieczeniowa – rabatowa EURO<26, przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Pozostaje postawić pytanie, co się dzieje, gdy turysta nie posiada przy sobie EKUZ?

Czy możemy liczyć, że zostaną nam zwrócone poniesione koszty? Otóż istnieje taka szansa, jeśli turysta pokryje koszty leczenia osobiście. W takiej sytuacji może ubiegać się o zwrot, poprzez złożenie wniosku, dostępnego w ŁOW NFZ. Procedura zakłada sprawdzenie ubezpieczenia osoby w NFZ, oraz czy do wniosku dołączono oryginalne rachunki. Oczywiście NFZ zwraca jedynie koszty świadczeń refundowanych przez państwo, w którym zdarzyło się nieszczęśliwe zdarzenie. Jeśli dopadnie nas choroba na wakacjach znajdujących się poza Unią Europejską ,niestety nie możemy liczyć na pomoc ambasady czy konsulatu. W tym wypadku także należy wykupić ubezpieczenie turystyczne, oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwolą nam uzyskać zwrot kosztów leczenia.

Tagi

Komentarze