Podziel się

Każdego roku coraz więcej osób interesuje się uprawą warzyw z własnych ogrodów przydomowych. Jest wiele powodów takiego stanu rzeczy, między innymi zapewnienie całkowicie organicznych upraw, ale z jakiegokolwiek powodu wiele osób nigdy nie badało korzyści płynących z hodowli rabat ogrodowych. W rzeczywistości istnieje sporo powodów, dla których podniesione rabaty są korzystne. Oto tylko podstawowe wprowadzenie do ogrodnictwa z podniesioną podłogą i kilka z tych korzyści.

Nie mylić sadzarek ogrodowych z rabatami podniesionymi
Tam  wydaje się być jakaś ilość zamieszanie co właśnie co podnosił łóżko ogrodnictwo jest. Różnica jest naprawdę bardzo prosta. Sadzarka ogrodowa ma dno, zwykle z otworami drenażowymi, dzięki czemu nadmiar wody może przefiltrować, aby uniknąć gnicia korzeni. Podniesione łóżko może wyglądać jak sadzarka ogrodowa, z wyjątkiem tego, że nie ma dna. Z tego powodu korzenie mogą sięgać w dół do gleby dla lepszego wzrostu roślin. Zazwyczaj, podniesione łóżko ma siatkę drucianą wzdłuż dna, która zapobiega wykopywaniu kretów i innych stworzeń do jedzenia korzeni.

Zbudowanie uniesionej skrzynki ogrodowej w prosty sposób
Istnieją różne sposoby konstruowania wzniesionego boksu ogrodowego, ale rozmiar i wysokość to zazwyczaj dwa najważniejsze czynniki. Możesz użyć desek uzyskanych w sklepach takich jak Savoy Timber i jeśli masz piłę, możesz przyciąć je na dowolną długość. Niektóre podniesione skrzynki ogrodowe są kwadratowe, niektóre prostokątne. Zależy to od tego, co chcesz zasadzić i od rozstawu, który będzie Ci potrzebny do optymalnego wzrostu. Jeśli nie możesz przyciąć drewna na długość, której potrzebujesz, być może będziesz w stanie wstępnie przyciąć dla siebie długość. Jeśli jednak zamierzasz uprawiać jakąkolwiek ilość warzyw w ogrodnictwie, może być wskazane, aby kupić pilarkę w tym samym czasie. Łatwiej jest dopasować łóżko ogrodowe, jeśli możesz ciąć deski w miarę potrzeb. Niektóre z nich zaczynają się od pojedynczej warstwy drewna na obwodzie i budują się, gdy rośliny zaczynają rosnąć. Inni po prostu budują swoje uniesione rabaty na najwygodniejszej dla nich wysokości i utrzymują je na takiej wielkości i wysokości.

Podniesione łóżka dają większą kontrolę
Inną bardzo ważną zaletą podniesionych łóżek jest fakt, że masz lepszą kontrolę nad wszystkim, od składników odżywczych po wodę i zwalczanie szkodników. Zazwyczaj ogrodnicy ekologiczni wolą uniesione rabaty, ponieważ są one wypełnione wybraną przez Ciebie glebą. Niewiele jest szans na to, aby nawozy chemiczne lub pestycydy przenikały do gleby, a Ty możesz mieć również lepszą kontrolę nad wilgotnością. Gdy korzenie są zamknięte, mogą oczywiście rosnąć w dół, ale nie mogą się rozprzestrzeniać. Za pomocą wodomierza ogrodniczego można utrzymać glebę tak wilgotną lub suchą, jak to konieczne, a także kontrolować pH gleby. Gleba musi mieć określony poziom kwasowości lub zasadowości właściwy dla każdego rodzaju rośliny, co jest łatwiejsze do kontrolowania, gdy gleba znajduje się na podniesionym podłożu. Jeśli chodzi o glebę, istnieją również specyficzne sposoby przygotowania gleby pod uprawę w ogrodzie z podniesioną podłogą, więc nie zapomnij o badaniach w tym zakresie.

Większa ochrona przed naprężeniami wstecznymi
Jedną z najczęstszych skarg, jakie usłyszysz, jest to, że głos domowych ogrodników to obciążenie pleców, które znosili po długich godzinach pracy z roślinami. Najgorszy wydaje się być ogródek do odchwaszczania, ponieważ wymaga on starannej pielęgnacji oraz długotrwałego schylania się podczas wyrywania chwastów. W rzeczywistości jest to kolejna zaleta podniesionego rabatu ogrodowego. Mniej chwastów pracuje na wysokości i w glebie, ponieważ jest ona znacznie wyższa niż poziom gruntu. Przy przenoszeniu gleby i/lub składników odżywczych można prawie zawsze utrzymać tę wagę na poziomie talii, co powoduje mniejsze obciążenie pleców. Od podlewania ogrodu po zbieranie warzyw w miarę ich dojrzewania, możesz zmniejszyć obciążenie, gdy nie schylasz się lub nie sięgasz przez dłuższy czas. Łatwiej jest również zobaczyć, jak twoje rośliny opadają, gdy są wyżej i bliżej oka.

Ostatnie słowo o pielęgnacji
Jest jeszcze jedna korzyść dla ogrodnictwa z podniesionym łóżkiem i jest to fakt, że można je zostawić od sezonu do sezonu, zazwyczaj na planie trzyletnim. Wielu ogrodników po prostu przykrywa rabatę ciężkim tworzywem sztucznym na zimowe miesiące i odkrywa je tylko tuż przed okresem wiosennego sadzenia. Nie trzeba ich uprawiać na takiej samej głębokości jak w ogrodach podziemnych, więc tylko wierzchnią warstwę można obrócić i przygotować, co jest również łatwiejsze do wykonania ze względu na wysokość, na której będziecie pracować.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pozostawienie drewna naturalnego, bejcowanie czy malowanie, podniesione skrzynki ogrodowe mogą być nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Dzięki lepszej kontroli i mniejszym obciążeniom dla ciała, praca z glebą będzie bardziej przyjemna.

Kategorie: Porady