Kiedy rozpoczynasz własną działalność gospodarczą i przyjmujesz na siebie pracowników, szybko uświadamiasz sobie wszystkie różne obowiązki, jakie masz jako lider. Nie tylko po to, aby wydobyć z nich to, co najlepsze i zapewnić im przyjemne środowisko pracy, ale także, aby w pewnym momencie uwzględnić ich zdrowie fizyczne i bezpieczeństwo, co prawdopodobnie stanie się głównym problemem. Jednym z błędów popełnianych przez wielu właścicieli firm jest jednak nieuwzględnienie różnic, które sprawiają, że potrzeby w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa zmieniają się w czasie. Im szybciej zorientujesz się, że jest to bitwa, którą musisz nieustannie toczyć przeciwko zmieniającym się warunkom, tym lepiej.

Think About The Environment They€™re In

Kiedy myślimy o niebezpiecznych środowiskach pracy, prawdopodobnie myślimy o platformach wiertniczych i budowach i wspinaczkowych słupach telefonicznych. Tego typu środowiska niosą ze sobą bardzo oczywiste niebezpieczeństwa. Ale praca w innym miejscu pracy, jak tworzenie zdrowe środowisko biurowe, nie oznacza, że nagle możesz się zrelaksować. Zamiast tego należy zastanowić się nad unikalnymi zagrożeniami związanymi z tym środowiskiem, takimi jak obciążenie oczu i RSI lub bóle pleców spowodowane siedzącym życiem zawodowym. Ponadto, należy rozważyć, jak te środowiska pracy różnią się od pracowników do pracowników, jak również od czasu do czasu. Twój magazyn będzie miał zupełnie inny zestaw obaw dotyczących bezpieczeństwa w porównaniu z frontem sklepu, a Twój sklep będzie miał inne obawy od lata do zimy.

Think About The Tools in Use

“> Ponownie, każde narzędzie użyte do wykonywania pracy wiąże się z określonym ryzykiem dla nich. Na przykład, jeśli używasz narzędzi pneumatycznych, musisz mieć zasady dotyczące tego, jak długo każdy z nich może być używany i jak często może być używany w ciągu dnia. Jeśli używasz narzędzi do przenoszenia płynów w cenie €™, należy wziąć pod uwagę rękawice fluid power. Należy poinformować o przepisach dotyczących stosowania każdego z nich. Odpowiednie szkolenie w zakresie korzystania z różnych narzędzi to dopiero początek. 

Think About The Individual

“> Nie każda osoba jest taka sama i niektórzy są bardziej podatni na pewne zagrożenia dla zdrowia niż inni. W najpoważniejszych przypadkach może to oznaczać rozważenie możliwości niepełnosprawnych pracowników i podjęcie wszelkich możliwych działań w celu dostosowania ich roli lub środowiska pracy. Jeśli tego nie zrobisz, nie naraża ich po prostu na potencjalnie większe ryzyko, może to również narazić Cię na niebezpieczeństwo popełnienia uprzedzeń wobec Twoich pracowników. Następnie są też różne sposoby reagowania pracowników na obciążenie psychiczne i stres w pracy. Niektórzy z nich są bardziej narażeni na stres w środowisku biurowym, niż gdyby pracowali zdalnie, więc zastanówcie się nad tym, aby elastyczność stała się dużą częścią tego, co oferujecie swojemu zespołowi.
>> Kod BHP nie powinien być tak sztywny, jak moglibyście myśleć. Regularna ocena ryzyka i rozmowa z pracownikami na temat zagrożeń, na jakie napotykają, czy to w biurze, w fabryce, czy na drodze, pomoże Ci być na bieżąco.
Kategorie: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *