Podobnie jak na wiele innych wydatków, na remonty decydujemy się głównie w momencie, kiedy mamy do dyspozycji trochę wolnych środków finansowych.

Przez intermedialna PL, 13 Grudzień, 2022

Remonty, nawet tylko jednego pomieszczenia, wiążą się ze sporymi kosztami, na które możemy sobie pozwolić jedynie w pewnych sytuacjach. Nie tylko finanse jednak decydują o tym, kiedy rozpoczynamy remont. Musimy mieć trochę wolnego czasu. Po pierwsze, remonty należy zawsze dokładnie rozplanować, ustalając jakich zmian chcemy dokonać. Czy chodzi na przykład jedynie o zmianę tapety i odmalowanie sufitu, czy na przykład o remont generalny.

Za remonty generalne, załóżmy jednego pomieszczenia w naszym mieszkaniu, uważamy sytuację, kiedy remont wymaga usunięcia z pomieszczenia wszystkich mebli i sprzętów oraz taki remont wymaga również sporych nakładów finansowych. Nawet w momencie, kiedy remontami zajmuje się wynajęta przez nas firma, potrzebujemy na takie przedsięwzięcie dość sporo czasu. Tak więc pierwszym czynnikiem, który decyduje o tym w jakim momencie rozpoczynamy remonty są finanse, drugim czas. Choć z reguły ufamy firmom, które zatrudniamy do remontowania naszych domów i mieszkań, wolimy mieć wszystko na oku.

Zdarza się na przykład, że nagle przychodzi nam do głowy pewien pomysł lub zmiany, jakie chcielibyśmy wprowadzić. Kiedy jesteśmy w domu i mamy na oku wszystko, co dzieje się podczas remontu, łatwiej jest dokonywać poprawek we wstępnie przygotowanym projekcie remontu, czyli nowego wyglądu naszego mieszkania. Chcemy aby wszystko było estetyczne i przyjemne dla oka, ale również żeby zgadzało się z naszym gustem. Remonty lubimy mieć pod swoim nadzorem również dlatego, że zależy nam na czasie: chcemy by wszystko zostało wykonane jak najszybciej, abyśmy znowu mogli wrócić do użytkowania naszego domu jak do tej pory. Chcemy więc dobrze wiedzieć, co robią wynajęci przez nas robotnicy w czasie dnia, czy przypadkiem nie płacimy im za trzy godziny pracy przeplecione dwugodzinnymi przerwami na śniadanie i papierosa. Lubimy sprawować nadzór nad remontami.

Po ilu latach decydujemy się na remont?

Lubimy mieszkać w miejscach, które są estetyczne, czyste i schludne. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby mieszkało nam się przyjemnie i aby zawsze chętnie wracało nam się do domu czy mieszkania. To główny powód, dla którego po pewnym czasie decydujemy się na remonty. Po jakim czasie, po ilu latach decydujemy się na remonty? Wszystko zależy od tego, czym jest dla nas estetyka i po jakim czasie nasze miejsce zamieszkania wydaje nam się już nieco zużyte. Nie tylko jedna estetyka jest w tej kwestii ważna. Na remonty musimy móc sobie pozwolić pod względem finansowym, nie są to przecież przedsięwzięcia tanie.

Tak więc przede wszystkim na remonty decydujemy się w momencie, kiedy nasze miejsce zamieszkania przestaje być estetyczne i kiedy mamy odpowiednie środki na koncie, aby się za taką przemianę w formie remontu zabrać. Co do pieniędzy, z reguły decydujemy się na wprowadzanie zmian wówczas, kiedy uda nam się zgromadzić jakieś oszczędności albo trafia nam się dodatkowy zastrzyk gotówki: premia, wygrana na loterii, spadek po krewnym. Chcemy, aby remonty były szybkie, ale przede wszystkim aby były skuteczne i przynosiły efekty, jakich oczekujemy. Nie interesują nas półśrodki w rodzaju przemalowania części pokoju, bo na tyle farby możemy sobie pozwolić. Wolimy trochę poczekać, niż decydować się na częściowe, niekoniecznie poprawiające wygląd mieszkania metody.

Kiedy zaczyna nam się wydawać, że z naszym domem czy mieszkaniem dzieje się coś nie tak: wszystko wydaje nam się brudne i stare, niektórych zabrudzeń nie da się doczyścić, w tynkach czy warstwach farby pojawiają się ubytki, podejmujemy decyzję o remoncie. Z reguły ma to miejsce co około pięć lat. To czas, po którym najchętniej wszystko zrobilibyśmy od nowa. Chodzi w tym momencie o remonty w rodzaju zmiany tapety i farb na ścianach, nie o wymianę paneli czy innego rodzaju podłogi, jeśli została ona poprawnie wykonana z dobrych materiałów. Kiedy postanawiamy sobie, że przyda się remont, zaczynamy odkładać pieniądze, a kiedy uzbieramy już odpowiednią sumę, zamawiamy usługi remontowe lub sami zabieramy się za pracę, w zależności od tego czy lubimy sami się w takie przedsięwzięcia bawić czy niekoniecznie.

Remont częściowy czy generalny?

Na jakie remonty decydujemy się częściej, na remonty generalne i całkowite, czy na remonty częściowe, na przykład tylko jednego pomieszczenia? Od czego zależą nasze decyzje związane z remontami? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na koszty. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na remont generalny całego mieszkania lub domu ot tak, bez dodatkowego zastrzyku gotówki na przykład w postaci kredytu wziętego z banku. Remonty są generalnie dość sporym wydatkiem dla przeciętnego człowieka. Jednak raz na jakiś czas remont jest konieczny, wręcz nieunikniony.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, nie żałujemy sobie pieniędzy i środków by odnowić miejsce, w którym mieszkamy. Wówczas chętnie decydujemy się na remonty generalne, często równoległe z zakupem nowych mebli i sprzętów, których używamy na co dzień, takich jak lodówki, pralki, kuchenki czy sprzęt RTV. Kiedy nasze fundusze i zasoby finansowe są nieco mniejsze, chętniej decydujemy się na remonty częściowe, na przykład jedynie odmalowanie ścian czy nowa tapeta, albo położenie nowych tynków czy kasetonów na suficie. Kiedy mamy sporo czasu, lubimy remontować i odnawiać nasze mieszkania samodzielnie, własnymi rękami, choć nie wszyscy oczywiście. Jeśli tego nie lubimy, wolimy zdecydować się na pomoc specjalistów, czyli na firmy których głównym zadaniem są remonty.

Remonty generalne są  trudne

Remonty generalne są o tyle trudne, że ciężko nam często wydać na nie tyle pieniędzy, ile rzeczywiście kosztują. Dodatkowo, często wymagają one przeniesienia się gdzieś z domu na jakiś czas. Wyobraźmy sobie, że remontujemy chociażby tylko łazienkę i sypialnię w jednym czasie. Po pierwsze nie ma się gdzie umyć, po drugie nie ma się gdzie wyspać, a po trzecie w domu ciągle są jakieś zanieczyszczenia związane z remontem. Remontu nie da się przeprowadzić całkowicie na czysto, to znaczy bez kurzu czy kapiącej tu i ówdzie farby. Tak więc remont generalny wymaga od nas czasowej ewakuacji, która nieszczególnie jest dla nas komfortowa. Z drugiej strony wolimy mieć wszystko z głowy szybko, zamiast remontować w jednym roku kuchnię a w kolejnym przedpokój, wolimy aby wszystko działo się równolegle.

Co jest najważniejsze podczas remontu?

Co jest dla nas najbardziej istotne podczas remontu? Remonty bardzo często oznaczają dla nas spore przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia w sensie inwestycji, czyli wydatków, ale i także pod względem czasu. Jeśli remonty trwają długo, jest to dla nas uciążliwe. Remont wiąże się z hałasem, często z nieprzyjemnymi zanieczyszczeniami, na przykład kurzem związanym ze szlifowaniem tynku na ścianach. To także nieprzyjemny zapach farby, wibracje spowodowane używaniem sprzętów w rodzaju wiertarek. To po długim czasie może przyprawić człowieka o prawdziwy ból głowy. Wolimy, aby remonty zostały wykonane szybko i sprawnie. Dlatego też często decydujemy się na przykład na skorzystanie z usług firm, które zajmują się remontami na co dzień i mają w tym wprawę.

Liczy się dla nas przede wszystkim czas i jakość, ale również cena. W kwestiach remontów, jak zresztą w wielu innych, liczy się dla nas opinia innych. Często sięgamy po poradę do przyjaciół czy rodziny, chcąc znaleźć odpowiednią firmę remontową która nas nie zawiedzie i przeprowadzi remont tanio, ale i sprawnie i szybko.

Lubimy, kiedy wszystko jest wykonane tak jakbyśmy chcieli. Czasami trudno jest jednoznacznie wytłumaczyć, czego oczekujemy. Zdarza się, że nie mając czasu na zrobienie zakupów samodzielnie, zrzucamy to na pracowników firmy remontowej, mówiąc na przykład: proszę kupić brązową farbę i przemalować nią futryny. Pracownik kupuje farbę i maluje, ale kiedy później widzimy efekty, okazuje się że to zupełnie nie taki brąz o który nam chodziło.

Tak więc wolimy z reguły być w domu, przynajmniej częściowo, kiedy odbywa się remont. Wcale nie przez brak zaufania do pracowników firmy, która przeprowadza remont, ale właśnie by mieć pewność, że dobrze zrozumieliśmy się z pracownikami. Kiedy z kolei przeprowadzamy remonty samodzielnie, chcemy aby wszystko szło nam gładko. Nie lubimy opóźnień, zwłaszcza związanych z naszą własną pracą, którą wykonujemy sami. Dlatego często sięgamy po porady do firm remontowych, jeśli na przykład nie jesteśmy pewni co do tynku, jaki powinniśmy użyć na ściany w kuchni i tak dalej.

Remont na własną rękę czy z firmą?

Czy wszyscy mężczyźni lubią majsterkowanie? Niekoniecznie, niektórzy wolą przeczytać książkę zamiast spędzać czas z wiertarką w piwnicy. Czy wszyscy mężczyźni chcą robić remont domu lub mieszkania aby zaimponować swojej żonie i rodzinie? Również niekoniecznie. Nieważne, czy mężczyźni czy kobiety, jedni z nas wolą wykonywać remonty samodzielnie, na własną rękę, własnymi siłami, inni z kolei wolą wydać odrobinę więcej i skorzystać z usług firmy remontowej.

Remonty to z reguły spore przedsięwzięcia.

Musimy liczyć się nie tylko z wydatkami ale także z tym, ile czasu poświęcimy na to, aby wszystko było idealnie zrobione, wykonane, wręcz dopieszczone. Kiedy mamy do dyspozycji więcej gotówki, decydujemy się na lepsze materiały, na przykład droższe kafelki do łazienki, ponieważ po prostu akurat takie nam się spodobały. To samo dotyczy firm remontowych. Kiedy mamy więcej pieniędzy wolimy skorzystać z usług osób które remontami zajmują się na co dzień, bo to dla nas wygodniejsze. Często także uważamy, że robotnicy z takiej firmy zrobią wszystko szybciej i lepiej, zresztą często tak właśnie jest.

Mit o budowlańcach, którzy śpią podczas dniówki ze szpachelką w ręce całe szczęście odchodzi do lamusa. Tak więc to, czy robimy remont na własną rękę czy decydujemy się na skorzystanie z firmy proponującej nam tego typu usługi, zależy głównie od naszych zasobów finansowych oraz również od tego, czy sami lubimy bawić się w wykonywanie takich prac.

Dla jednych z nas remont to przyjemność, ponieważ możemy wykazać się inwencją a później cieszyć się efektami swojej pracy, a dla niektórych z kolei nawet przemalowanie na nowo ścian to udręka, więc wolimy skorzystać jednak z usług firmy, która oferuje nam szybkie remonty. Tak czy inaczej, firmy oferujące swoje usługi z zakresu remontów zdecydowanie mają co robić, ponieważ w grę wchodzą nie tylko remonty mieszkań czy domów prywatnych, ale także różnego rodzaju firm czy instytucji, które zawsze do takich celów zatrudniają ekipę z zewnątrz, ponieważ nie mają innej możliwości.

Firmy remontowe – czym się kierujemy wybierając?

Czym kierujemy się wybierając firmę, która przeprowadzi dla nas remont? Czy częściej sięgamy po ogłoszenia z gazety, z Internetu, czy może częściej kierujemy się opinią znajomych, których pytamy o zdanie i firmy godne polecenia? Wszystko zależy od naszych nawyków. Jedni z nas zawsze wybierają w ciemno, inni wolą zasięgać zdania w sieci, inni wolą sugerować się tym, co mówią osoby, które znamy i to znamy dobrze.

Remont, to dość spore przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi odnowa całego naszego mieszkania lub domu. Remonty wiążą się z wydatkami, do których przykładamy szczególną wagę ale i z czasem. Czas często jest dla nas ważniejszy w kwestii remontu niż finanse, jeśli oczywiście dysponujemy dość sporą gotówką. Wolimy aby wszystko zostało wykonane jak najprędzej, ale oczywiście by usługi zostały wykonane poprawnie, schludnie i zgodnie z zamówieniem. Nie tolerujemy fuszerki, ale nie tolerujemy także remontów które trwają w nieskończoność i utrudniają nam życie.

Wybierając firmę, która proponuje nam remonty

Wybierając firmę, która proponuje nam remonty, o ile nie robimy tego w ciemno, sprawdzamy w jakim czasie realizuje ona swoje zlecenia. Wówczas opinia innych osób jest dla nas ważna, ponieważ to co jest napisane na stronie firmy czy to, co mówi nam jej pracownik przez telefon nie zawsze jest dla nas informacją wiarygodną. Jeśli więc wiemy, że ktoś z naszych znajomych miał właśnie w domu remont, a my planujemy podobne przedsięwzięcie, często pytamy o zdanie. Pytamy o to, czy firmie można zaufać i czy prace zostały wykonane tak, jak zostało omówione wcześniej.

Remont to nie tylko odnowienie wszystkiego, co się zużyło czy zabrudziło. Remont to także swojego rodzaju nowy etap w naszym życiu. Często decydujemy się na odświeżenie domu czy mieszkania właśnie w momencie, kiedy chcemy zacząć wszystko od nowa, by stare ściany czy podłogi nie kojarzyły nam się, nie przypominały o czasie, który uważamy za zamknięty. Nie ważne, z jakiego powodu robimy remonty, czy z potrzeby czyli konieczności, czy z potrzeby zaspokojenia swoich estetycznych ambicji, wybierając firmę remontową najbardziej kierujemy się funduszami czyli ceną takiej usługi oraz jakością, którą chcemy często potwierdzić za pomocą opinii innych osób.

Duże czy małe firmy remontowe?

Po usługi jakich firm, które proponują nam remonty, sięgamy chętniej? Wolimy wybierać małe firmy, które zajmują się usługami remontowo-budowlanymi, czy wolimy większe przedsiębiorstwa? To zależy głównie od tego, jakie jest nasze nastawienie i jaka jest nasza opinia na temat firm. Dla jednych z nas atrakcyjniejsze są małe firmy, ponieważ wydaje nam się, że takiej mniejszej firmie bardziej będzie zależało na opinii, jaką później będziemy o niej przekazywać innym. Małe firmy również, które zajmują się remontami, są dla nas bardziej atrakcyjne, ponieważ chcą zawsze jak najszybciej wykonać dane zlecenie, bo przecież za chwilę może trafić się kolejne. A jeśli wszyscy pracownicy są zajęci naszym remontem, innego nie da się zacząć ot tak. To opinia jednych z nas. Inni z kolei uważają, że małe firmy są droższe, ale niekoniecznie swoje usługi świadczą z odpowiednią jakością. Duże firmy oferujące nam remonty, mają więcej pracowników: mają murarzy, tynkarzy, malarzy i pracowników, którzy znają się na różnych innych dziedzinach związanych z budowlanką i wykończeniówką.

Wydaje nam się więc, że skoro zatrudniamy do remontu naszego domu dużą firmę, to oddeleguje nam do pracy takie osoby, które dobrze będą się znały na swojej pracy i z pewnością spełnią nasze wszystkie oczekiwania. Nie można powiedzieć jednoznacznie, jakie firmy są lepsze, jeżeli chodzi o remonty, podobnie jak z każdą inną dziedziną.

Należy zawsze zwracać uwagę na to, co dokładnie oferuje nam dana firma i jaką umowę chce z nami podpisać. Jeśli mamy jakieś dylematy i rozterki, czy na remont naszego domu lub mieszkania, albo biura które do nas należy, wynająć małą czy dużą firmę, warto zapoznać się z opinią innych. Warto wyszukać sobie kilka firm, które wydają nam się atrakcyjne a następnie spróbować wypytać znajomych lub poszukać opinii w Internecie, czy faktycznie remonty, które zostały przez nią przeprowadzane, były wykonane sprawnie, szybko i zgodnie z zaleceniami, jakie zostały wystosowane. Remont to dla nas często spory wydatek, więc warto upewnić się na co wydajemy pieniądze.

Ile wydajemy na remont?

Jak wiele pieniędzy wydajemy na remont, kiedy się na niego decydujemy? Można chyba powiedzieć, że ogólnie można podzielić nas na dwie grupy: pierwsza część osób chce po prostu odnowić swój dom czy mieszkanie, bo jest już nieco zużyte, a mówiąc wprost brudne, druga część z nas marzy o zmianach. Zarówno w pierwszym przypadku jak i w drugim, liczy się to ile pieniędzy mamy na koncie i ile możemy sobie pozwolić wydać na remont.

To również zależy od tego, ile na remont chcemy wydać. Remont, to często spory wydatek, nawet jeśli chodzi o sam zakup materiałów, które są do tego celu konieczne. Jeżeli decydujemy się tylko na odświeżenie ścian, sufitów, podłóg, nie musimy wydawać bardzo dużo. Jednak jeśli chodzi o remont generalny, na przykład całkowity i pełny remont kuchni, czeka nas również często wymiana instalacji, które są już zużyte i tak dalej. Często myślimy sobie, że skoro już decydujemy się na remonty, to może warto także pomyśleć o nowych meblach? Co z tego, że będziemy mieć piękne, śnieżnobiałe ściany, skoro nasze meble przypominają sprzęt z poprzedniej epoki? A propos sprzętu w sensie stricte, często po remoncie chcemy mieć także nowe AGD czy nowe RTV.

Tak więc pieniądze które przeznaczamy na remont to nie tylko koszt materiałów budowlanych czy wykończeniowych. Do tego dochodzą również narzędzia, jeśli wykonujemy takie prace samodzielnie, własnymi rękami, albo koszt wynajęcia firmy budowlanej, która zajmie się remontem naszego domu czy mieszkania. Remont może nas kosztować kilkaset złotych, jeśli w grę wchodzi jedynie odświeżenie ścian i sufitów oraz nowa podłoga, a może nas też kosztować kilka tysięcy złotych, jeśli decydujemy się na przykład na bajkowe tynki czy bardzo drogie kafelki.

Sporo młodych ludzi traktuje dziś remont jako swojego rodzaju inwestycję w przyszłość.

Myślimy sobie, że warto wyłożyć trochę więcej pieniędzy i położyć na podłodze w kuchni kafelki, takie które będą ładne, łatwo będzie się je czyściło i nie będziemy się na nich ślizgać, a do tego posłużą nam przez kilka kolejnych lat, niż położyć na podłodze gumolit, który po dwóch latach nie będzie już taki ładny. To, ile pieniędzy wydajemy na remonty zależy od naszych zasobów finansowych, gustów i naszego podejścia do kwestii remontu.

Nowe meble po remoncie?

Na remont decydujemy się w momencie, kiedy nasze mieszkanie przestaje nam się podobać. Albo dlatego, że wizualnie nie wygląda już dobrze ponieważ widać zabrudzenia, jest zużyte, albo dlatego, że wydaje nam się niekoniecznie nowoczesne i przestało nam się podobać, bo zmienił się nam gust. Remontujemy nasze łazienki, kiedy zauważamy, że instalację przydałoby się zmienić na nową. Wówczas myślimy sobie, że skoro wymieniamy rury, to kafelki też przydałyby się nowe, przydałaby się nowa wanna i umywalka. Remontujemy kuchnię, kiedy na suficie pojawiają się zabrudzenia na przykład od unoszącego się podczas gotowania ciepłego powietrza. Remontujemy pokój, kiedy ściany już nie są tak ładne jak kiedyś, a dywan choćbyśmy prali sto razy, nie wygląda już tak jak kiedyś. A propos nowego dywanu po remoncie. Często decydujemy się po remoncie na zakup takich rzeczy jak: nowa wykładzina, nowy dywan, nowe zasłony na okna, nowe rolety.

To samo dotyczy również mebli. Kiedy decydujemy się na remont, często mamy przy okazji ochotę na nowe meble. Chcemy totalnie, całkowicie odświeżyć remontowane pomieszczenie i nadać mu nowego wyglądu, więc mamy ochotę kupić nowe meble które nadadzą mu nowoczesnego charakteru. Oczywiście nie zawsze po remoncie wybieramy się do salonu z meblami, jednak pewnie najchętniej tak byśmy właśnie robili. Często nie możemy sobie na to pozwolić, bo już sam remont jest przecież dla większości przeciętnie zarabiających Polaków dość dużym wydatkiem. Nie robimy tego także dlatego, że po prostu szkoda nam starych mebli.

Starych, w sensie kilkuletnich, ale jeszcze będących w dobrym stanie i bez widocznych uszkodzeń czy śladów zużycia. Jesteśmy jednak dość oszczędni. Podobnie jak w kwestiach remontów, kiedy często liczy się dla nas na przykład cena farby a mniej jej kolor, albo w kwestiach firm remontowych które zatrudniamy, gdzie bardziej cenimy niską cenę niż szybkość realizacji zlecenia, to tak samo w kwestii mebli, często główną rolę odgrywają pieniądze. Nic w tym dziwnego, w końcu jesteśmy oszczędnym narodem.

Remonty na własną rękę.

Czy remont na własną rękę, to znaczy bez wynajmowania do pomocy firmy zajmującej się budowlanką i wykończeniami, zawsze musi oznaczać udrękę? Czy to oznacza ręce brudne od farby po same łokcie, mieszkanie w opłakanym stanie przez kilka tygodni, gdzie kurz powstały w wyniku szlifowania ścian miesza się na podłodze z zasychającą farbą? Nie! Przede wszystkim, jak w każdej innej kwestii, liczy się dobra organizacja.

Załóżmy, że chcemy wyremontować sobie salon. Jeśli to remont ogólny, całkowity, warto pomyśleć o wyniesieniu lub przynajmniej zabezpieczeniu wszystkich sprzętów i mebli, zanim weźmiemy się za robotę. Meble można na przykład wysunąć na środek pokoju i zabezpieczyć folią, podobną do tej spożywczej, jednak dostępną w sklepach z materiałami do remontów. Trzeba pamiętać o odpowiedniej kolejności remontów: najpierw wykonujemy prace tak zwane brudne, a dopiero potem wykończeniowe. Nie należy się na przykład zabierać najpierw za remont i malowanie sufitu, a dopiero potem za zdzieranie starych tapet ze ścian czy usuwanie starego tynku. Kolejność remontu jest bardzo ważna.

Wszystkie prace najlepiej zaczynać jest od góry: jeśli wiemy, że chcemy pozbyć się starych kasetonów i usunąć stary tynk, najpierw pozbądźmy się tych pierwszych, dalej zajmijmy się tynkiem. Kiedy i sufit i ściany będą oczyszczone, możemy zabrać się za kolejny etap remontu, czyli na przykład nakładanie gładzi, albo od razu za malowanie jeśli uznajemy, że ściany są na tyle proste że nie wymagają nakładania gładzi. 

Ostatnim etapem remontu powinna być podłoga. Na pewno nie należy robić błędów w rodzaju: najpierw kładziemy piękne, nowe panele na naszą podłogę w salonie, a dopiero potem malujemy sufit, z którego farba skapuje nam na świeżo położone panele. Jeśli mimo wszystko nawet dobra organizacja nie pomaga nam w prowadzeniu remontów na własną rękę, to znaczy wiemy że nie wychodzi nam to dobrze i czujemy po takim przedsięwzięciu jedynie spore zmęczenie, zawsze można wybrać drugą opcję. Druga opcja, to zatrudnienie firmy, która oferuje nam remonty wykonane szybko, sprawnie i profesjonalnie. Czasem warto dopłacić, to znaczy zapłacić za usługi remontowe, niż męczyć się przez kilka tygodni walcząc z czymś, czego nie znosimy.

Specjaliści od remontów.

Czy warto do remontu domu, mieszkania, siedziby naszej małej firmy zatrudniać specjalistów od remontów? Co w zasadzie oni potrafią, czego my byśmy nie umieli zrobić? Kiedyś remont kojarzył nam się z nałożeniem nowej warstwy farby na ściany i sufit, to było w zasadzie tyle. Dzisiaj remonty wyglądają nieco inaczej: zmieniamy układ instalacji, ponieważ chcemy mieć inne oświetlenie. Robimy podwieszane sufity, kładziemy płyty kartonowo-gipsowe na ściany, żeby były gładkie, albo układamy na ścianach bajeczne tynki, które swoją strukturą przypominają ziarna piasku albo wełnę baranka.

Czasem nie jest to wcale tak proste, jak nam się wydaje. Kiedy decydujemy się na remonty i wynajmujemy do tego firmę, która świadczy takie usługi, możemy liczyć na profesjonalizm. Każdej firmie zależy na tym, aby mieć dobrą opinię wśród swoich zleceniodawców, ponieważ wówczas może liczyć na kolejne zlecenia. Tak więc pracownicy, którzy kierowani są do nas przez daną firmę do wykonania remontu, muszą znać się na swojej pracy.

Nie znaczy to, że malowaniem sufitu może zajmować się tylko malarz, albo kładzeniem tynku tylko tynkarz. Oznacza to, że mężczyźni, bo to przecież głównie oni pracują w takich firmach, którzy przychodzą zrobić nam remont, mają znać się na swojej robocie i tak właśnie jest. Warto jest korzystać z usług firm, które oferują nam swoje usługi związane z remontami, ponieważ wówczas możemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane solidnie i dobrze. Jeśli coś nam się nie spodoba, możemy poprosić o korektę i poprawkę, którą firma z pewnością nam zapewni.

Zwłaszcza warto jest sięgać po pomoc firm, które proponują nam i oferują remonty, kiedy my sami niekoniecznie jesteśmy zafascynowani tego rodzaju pracami, a remont kojarzy nam się z jedną wielką, długo trwającą udręką. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, pod względem finansowym oczywiście, warto rozejrzeć się za dobrą firmą remontową zamiast martwić się, czy poradzimy sobie z ułożeniem nowych paneli na podłodze albo ze zbiciem starych tynków na ścianach.

Nowoczesne remonty.

Czym nowoczesne remonty naszych domów i mieszkań różnią się od tych sprzed kilkunastu lat? Jakie nastąpiły zmiany na remontowym rynku i czy są one jakoś szczególnie widoczne? Dlaczego coraz częściej i coraz chętniej sięgamy po pomoc specjalistów, to znaczy firm które zajmują się remontami, zamiast wykonywać je na własną rękę? Wystarczy odrobinę rozejrzeć się wśród materiałów budowlanych i wykończeniowych, jakie możemy znaleźć w sklepach.

Wystarczy nawet spojrzeć na sklepy: dziś możemy zobaczyć ogromne markety z materiałami do remontowania i wykańczania mieszkań, podczas gdy kiedyś nie było o takich nawet mowy. Te sklepy często przekraczają swoją powierzchnią powierzchnię magazynów, w których dystrybutorzy czy producenci przechowują na przykład farby czy kafelki. Remonty zaczynamy wykonywać coraz częściej w dużo bardziej skomplikowany sposób. To już nie tylko odmalowanie ścian na nowo i położenie nowej wykładziny czy gumolitu. Remonty wiążą się z szeregiem dodatkowych rzeczy, jakie wykonujemy.

Zmieniamy na przykład instalację elektryczną, ponieważ coraz bardziej modne są różnorodne oświetlenia. Takie, które załączamy kiedy chcemy mieć romantyczną atmosferę, albo takie które oświetlają cały pokój bardzo dokładnie. Wówczas chętnie wybieramy na sufity i na ściany płyty kartonowo-gipsowe, które mogą ukryć kable z instalacji, a jednocześnie sprawić że powierzchnie tych części naszego pomieszczenia są całkowicie gładkie.

Do takiego remontu często potrzebujemy pomocy specjalisty, który wykona takie zadanie znacznie szybciej i sprawniej niż my. Często nawet z takim nowoczesnym remontem sami byśmy sobie nie poradzili. Dlatego chętniej korzystamy z pomocy firm, które oferują swoje usługi związane z remontami. Nowoczesne remonty to również takie, które charakteryzują się sporą indywidualnością. Sporo z nas marzy o tym, aby nasze mieszkanie czy dom było wyjątkowe. Kiedy więc decydujemy się na remont, chcemy zafundować sobie coś oryginalnego, na przykład nowoczesne tynki z elementami brokatu w środku, które układa się falami na ścianach.

Remonty dziś a 20 lat temu.

Remont dwadzieścia lat temu polegał na dwóch rzeczach: malowało się ściany i sufit na nowo, a potem przestawiało się trochę meblościankę i sofę, kanapę, żeby układ pokoju wyglądał trochę inaczej. Jeśli się miało szczęście, to można było też kupić nową wykładzinę żeby zaimponować rodzinie i znajomym. I to było na tyle, bo w zasadzie w tamtych czasach nic innego nie można było zrobić, bo nie było żadnych dostępnych materiałów.

Dzisiaj remonty wyglądają zdecydowanie inaczej. W nowoczesnych mieszkaniach chcemy, aby wszystko było idealne i perfekcyjne. Już nie wystarczy pomalować ścian na nowo. Kiedy robimy remont, skupiając się już na tych wspomnianych ścianach, to ściany muszą być gładkie, idealnie pomalowane, idealnie powinny łączyć się z sufitem i równie idealnie z podłogą. Do remontów chętnie zatrudniamy fachowców, którzy wykonają robotę za nas. Wynajmujemy firmę, która świadczy usługi remontowo-budowlane i zlecamy jej zrobienie konkretnych rzeczy, wprowadzenie konkretnych zmian.

Remont, choć zdecydowanie bardziej skomplikowany niż te dwadzieścia lat temu, trwa często krócej, ponieważ zarówno pracownicy firm remontowych szanują swój czas, jak i firmy szanują nasz czas, więc chcą wykonać swoje zlecenie jak najszybciej. Do remontów używamy coraz więcej różnego rodzaju narzędzi: wałków do malowania albo specjalnych sprężarek, które pozwalają nanosić farbę niczym taką w spray'u, nawet taką farbę typu emulsji, którą nakłada się często na sufity. Do remontów używamy narzędzi stolarskich, które pomagają przycinać na przykład płyty kartonowo-gipsowe, które coraz chętniej umieszczamy na ścianach i sufitach.

Również jeżeli chodzi o materiały, używamy ich coraz więcej: tynki, gładzie, farby o różnych strukturach, kolorach, o różnym połysku i różnym składzie, elementy wykończeniowe na przykład między panelami na podłodze a ścianą. Coraz chętniej podczas remontów sięgamy po nowości i coraz bardziej zależy nam na tym, aby nasze mieszkanie czy dom było jak najbardziej oryginalne i wyjątkowe, nie tylko czyste i schludne.

Remont u sąsiada.

Kiedy zaczyna się remont u sąsiada, o czym bardzo często dowiadujemy się jeszcze zanim cokolwiek zacznie się konkretnego dziać, zaczyna boleć nas głowa. Skąd dowiadujemy się, że sąsiad planuje remont? A no zaczyna się przesuwanie mebli i trzaskanie. To trzaskanie to rozbieranie na części tego, czego już sąsiad w pokoju czy kuchni mieć nie chce. Więc trzaska, żeby to później wynieść do wspólnej, i tak już zagraconej piwnicy.

To, że u sąsiada zacznie się niedługo remont wiemy również dlatego, że dzwoni do nas na domofon i pyta, czy nasz syn nie mógłby zejść na dół i pomóc z wniesieniem wiadra z farbą na górę. Oznak jest znacznie więcej. Kiedy u sąsiada zaczyna się remont i jest to remont konkretny, nie tylko polegający na przemalowaniu na nowo ścian, boli nas głowa nie dlatego, że mu zazdrościmy. Zaczyna nas boleć głowa, bo słyszymy łupanie, stukanie, wiercenie i przesuwanie drabiny w tę i z powrotem. Często od tych wszystkich remontowych zabiegów trzęsie nam się lampa na suficie, albo drżą kryształy w meblościance. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w wielkiej płycie albo kamienicach wybudowanych tuż po wojnie, które same się już trzęsą, a co dopiero kiedy sąsiad podczas remontu przyłoży wielkie wiertło do ściany.

Chociaż jesteśmy coraz bardziej tolerancyjni i przyjaźni, to kiedy widzimy jak sąsiad wynosząc z góry gruz zasypuje nam schody jakimiś śmieciami, mamy ochotę zwrócić mu uwagę. Jednak zawsze zanim nakrzyczysz na sąsiada, który walczy u siebie z remontem, zastanów się, jak wygląda sytuacja kiedy to Ty masz w domu remont. Remont trzeba po prostu jakoś przetrwać. Zacisnąć zęby i trzymać za sąsiada kciuki, żeby wszystko szybko skończył i przestał w końcu wiercić. A jeśli już nie możesz wytrzymać tego hałasu na górze, zawsze możesz wyskoczyć do sklepu i pójść do sąsiada, proponując wspólne spożycie oranżady, zamiast tak uciążliwego dla Ciebie remontowego wiercenia. W ramach przerwy oczywiście, w ramach relaksu dla niego i dla Ciebie. A tak poważnie: musisz po prostu cierpliwie to znieść, bo Ciebie też to prędzej czy później czeka i to wtedy Twój sąsiad będzie cierpiał.

Remonty klatek schodowych.

Jak wyglądają dzisiaj remonty klatek schodowych? Przeważnie tego typu sprawami zajmuje się administrator budynku. To on jest odpowiedzialny za to, w jakim stanie znajduje się nasz blok, również za to jak pod względem estetycznym wygląda klatka schodowa. Administrator zatrudnia firmę, która zajmuje się remontem klatki i informuje nas o tym, że takie przedsięwzięcie jest planowane i będzie miało miejsce.

Oznacza to, że dla naszego własnego dobra należy zabrać z korytarza wózki, rowery, pozostawione na wycieraczce buty czy upiększające nam codzienną drogę na dół i do góry doniczkowe kwiaty pozostawione na parapecie okien w klatce schodowej. Remont klatki, nie wiedzieć czemu, bardzo często zaczyna się od parteru. Powinno być chyba odwrotnie, bo przecież lepiej byłoby gdyby zabrudzenia, na przykład w postaci zbitego tynku czy zdrapanej farby spadały w dół, na kolejne piętra, które są jeszcze nie wyremontowane, niż żeby ten brud spadał na pomalowane już ściany i często schody.

Tak, schody również często są malowane podczas takiego remontu, kiedy mamy do czynienia ze schodami drewnianymi. Wówczas w czasie, kiedy na przykład prawa część schodów została właśnie pokryta farbą, możemy chodzić tylko tą drugą, nietkniętą stroną. To czasem sprawia nam trudność, ale warto jakoś to ścierpieć, aby potem móc cieszyć się klatką, która właśnie przeszła remont. Często narzekamy na tego rodzaju prace, ponieważ podczas nich sporo zanieczyszczeń nanosi się do naszych mieszkań. Często podczas remontu nieunikniony jest również hałas, którego nie lubimy.

Ale podobnie jak w momencie, kiedy decydujemy się na remonty w naszych własnych mieszkaniach, podobnie podczas remontów klatek schodowych musimy wykazać się odrobiną cierpliwości, aby później móc cieszyć się świeżością odnowionej klatki. Tak więc zamiast narzekać, należy zacisnąć zęby i pozwolić robotnikom pracującym przy remoncie spokojnie wykonywać swoje zadania, zamiast zwracać im uwagę że odrobinka farby spadła na naszą świeżo kupioną wycieraczkę, którą przecież wiedząc o remoncie mogliśmy zabrać do domu.

 

Komentarze