Szorstkie dłonie i łokcie

Przez intermedialna PL, 13 luty, 2022

Jakie mogą być przyczyny tego, że nasze dłonie są szorstkie i jakie możemy zastosować domowe sposoby na to, aby pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia? Przyczyny szorstkich dłoni mogą być różne, w zależności od pory roku i tego, co robimy na co dzień. Zdarza się, że kiedy sprzątamy, zapominamy założyć rękawiczek, a produkty, których używamy, do sprzątania mogą powodować podrażnienia.

Jednym z efektów podrażnień mogą być suche dłonie, a kiedy produkt użyty do sprzątania jest silny, nawet pękające dłonie. Kolejnym powodem, możemy mieć czerwone dłonie i suche dłonie, jest mróz. Ujemna temperatura podrażnia naszą skórę, wysusza ją i sprawia, że czujemy nieprzyjemne uczucie mrowienia, ściskania, mamy wrażenie, że nasze dłonie są bardzo delikatne, skóra staje się mocno naprężona. Taki efekt może pojawić się zwłaszcza u dziecka, albo u osoby, która na co dzień zawsze nosi rękawiczki, a tego dnia wyszła na mroźne powietrze bez zabezpieczenia dłoni.

Czy wystarczy nam krem na szorstkie dłonie, aby nasze suche dłonie wróciły do tak zwanej normy?

Czy są jakieś domowe sposoby na przywrócenie skórze dłoni poprzedniego, zdrowego wyglądu? Krem na szorstkie dłonie, a w zasadzie krem regenerujący do dłoni, powinnyśmy stosować zawsze, kiedy coś się dzieje z naszymi dłońmi nie tak. Natomiast kremy do pielęgnacji dłoni, powinnyśmy stosować na co dzień. Jeśli mamy pękające dłonie, dobrze jest od czasu do czasu zastosować domowe sposoby na regenerację, na przykład okład z rumianku, naturalnego wosku, parafiny albo miodu.

Szorstkie łokcie

Szorstkie łokcie doskwierają nam często zimą, kiedy na co dzień nosimy długi rękaw. Nawet kiedy nakładamy po kąpieli balsam do ciała, to szybko wytrzemy go w część swetra pod łokciami. Są jednak sytuacje, w których szorstkie łokcie mogą być powodem do pewnych obaw, zwłaszcza jeśli występują u niemowlaka albo u dziecka nieco starszego. Przyczyny suchych łokci u dziecka mogą być związane z tym, że tarczyca nie funkcjonuje dobrze, wówczas konieczne jest leczenie, a nie tylko krem na zlikwidowanie efektu szorstkich łokci. To samo dotyczy kobiet w ciąży, u których tarczyca lubi czasem płatać figle. Jeśli więc chodzi o powyższe, lepiej jest zgłosić się do lekarza, który wskaże odpowiednie leczenie.

Jeżeli natomiast masz problem z suchymi łokciami, ale jesteś pewna, że to nie kwestia hormonów i pracy tarczycy, zapytaj w aptece o krem na suchą skórę, albo o maść na dolegliwość, maść na szorstkie łokcie. Często takie specyfiki są dostępne w wersjach, które możemy nakładać na różne części ciała dotknięte nadmiernym przesuszeniem, zrogowaceniem. Maść na zmiękczanie naskórka działa w taki sposób, że nawilża go bardzo intensywnie, dzięki czemu łatwiej jest go potem usunąć i wcale nie trzeba używać do tego ostrego pumeksu.

Odpowiednio nawilżona i zmiękczona skóra odejdzie nawet po przetarciu zwykłą gąbką do mycia, taką, jaką większość z nas ma w swojej łazience. Tak więc jeśli przyczyny powstawania szorstkich łokci u niemowlaka, u dziecka, u kobiety w ciąży mogą być spowodowane tym, że źle funkcjonuje tarczyca, należy zgłosić się do lekarza, który wskaże odpowiednie leczenie, natomiast jeśli to tylko przesuszenie skóry, wystarczy krem na suchą skórę albo maść na zlikwidowanie przesuszeń.

Komentarze