Ogrzewanie poddasza w domku jednorodzinnym

Przez intermedialna PL, 16 Maj, 2022

Dobór odpowiedniego ogrzewania w naszym domu pozwala nam na zaoszczędzenie co nieco zimą, kiedy do zapewnienia odpowiednio wysokiej temperatury musimy często liczyć się ze sporymi wydatkami. To ile będziemy musieli wydać na ogrzewanie w skali roku, zależy od konstrukcji naszego domu: jeśli jest ona zaprojektowana i wykonana zgodnie z obowiązującymi normami w polskim budownictwie, rachunki nie powinny być zbyt wysokie. Skupmy się na tym, jakie powinno być ogrzewanie poddasza w domku jednorodzinnym. Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jeśli chodzi o ogrzewanie, są tradycyjne grzejniki, grzejniki płytowe. Podłączone są one do wewnętrznego systemu ogrzewania naszego domku jednorodzinnego: na przykład do pieca umieszczonego w piwnicy, w którym paląc ogrzewamy jednocześnie cały dom.

Jednak w związku z tym, że poddasze w naszym domku jednorodzinnym jest często nieco ograniczone, mamy do czynienia ze znacznie niższym sufitem i często wręcz brakiem pionowych ścian, typowy grzejnik płytowy może się nie sprawdzać. Są więc inne, dość pomysłowe rozwiązania, jak zapewnić odpowiednie ogrzewanie poddasza w domku jednorodzinnym. Jak wiemy, grzejniki najlepiej jest instalować na zewnętrznych ścianach budynków po oknami. Wówczas grzejnik nie tylko dostarcza ciepła do pomieszczenia, ale stanowi także kurtynę powietrzną w przestrzeni, która ma największe straty ciepła.

To czy możemy jako ogrzewanie poddasza zastosować grzejnik zależy od wysokości. Są dostępne grzejniki przeznaczone typowo do ogrzewania poddasza w domku jednorodzinnym, których wysokość ma od dwudziestu do dziewięćdziesięciu centymetrów. Często więc spokojnie mogą się zmieścić na poddaszu. Na poddasze możemy zamontować także grzejniki konwektorowe.

Ciepło przenika do powietrza przez konwekcję. To dobre rozwiązanie do ogrzewania poddasza w domku jednorodzinnym, gdy mamy dość sporo przeszkleń na dachu. Wysokość takich grzejników może wynosić nawet jedyne siedem centymetrów. Nowoczesne grzejniki, poza tym że stanowią element ogrzewania, mogą mieć taką formę, by jednocześnie były ozdobą dla naszych pomieszczeń, a nie jedynie niezbędnym elementem.

 

Komentarze