Podziel się

Za każdym razem, gdy kupujesz parę butów lub butów zamszowych, zawsze powinieneś kupić spray ochronny do butów zamszowych, aby pokryć nimi buty przed ich noszeniem. Takiego sprayu można kupić wszędzie, gdzie można kupić lakier do butów. Zazwyczaj sklepy obuwnicze, takie jak słynne obuwie, mają go do dyspozycji. Ten spray ochroni zamsz przed brudem i wodą.

Gdy spray do zamszu nie pomaga

Ale czasami, nawet przy powłoce ochronnego sprayu, brud i plamy wody nadal udaje się dostrzec buty. Oczywiście można zabrać buty gdzieś, aby były profesjonalnie wyczyszczone, ale wymaga to czasu i może być bardzo drogie.

O wiele tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem do usuwania plam jest użycie białego octu. Tak to robisz. Jeśli chcesz usunąć plamę wodną, pozwól powietrzu wyschnąć, ale jak najszybciej oczyść.

buty-zamszowe-jak-dbacJak zadbać o buty zamszowe?

Jeśli masz jedną z tych szczotek wykonaną specjalnie dla uzyskania efektu ścierania (również w sprzedaży z pastą do butów), możesz delikatnie szczotkować buty. Jeśli jednak go nie posiadasz, możesz delikatnie odkurzyć buty suchą szmatką. Spowoduje to usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni.

Po wyszczotkowaniu butów wlać niewielką ilość białego octu do filiżanki lub miski. Następnie wziąć szmatkę i zwilżyć jej narożnik octem, zanurzając go w occie, a następnie wyciskając nadmiar. Weź wilgotny narożnik i delikatnie pocieraj brud lub plamę wodną na butie małymi okrężnymi ruchami. Twój zamsz przyciemnieje, ale nie martw się, że po wyschnięciu powróci do normalnego koloru.

Pozwól butom wyschnąć w temperaturze pokojowej. Ważne jest, aby nie używać ciepła i nie pozwalać im siedzieć na słońcu do wyschnięcia, co może usztywnić zamsz i zniszczyć buty. Całkowite wyschnięcie trwa kilka godzin. Jeśli plama jest nadal widoczna po wyschnięciu, należy powtórzyć cały proces. Powtarzać cały czas, aż plama zostanie całkowicie usunięta.

Uratuj swoje buty!

Mam parę butów zamszowych, które kiedyś zostawiłam leżąc na podłodze pralni. Mieliśmy STRASZNĄ burzę deszczową i nasza pralnia podłoga zalała. Moje buty nasączane były od wewnątrz i na zewnątrz. Pozwalam im wyschnąć na powietrzu przez około dwa i pół dnia (tak było mokro), ale kiedy były suche, miały plamy wody takie jak nigdy wcześniej nie widziałeś! Wyglądało to tak, jakby ktoś wziął białą kredę i sfilmował je. Nie mogłem ich tak nosić! Byłam pewna, że zostali zrujnowani. Ale zanim straciłem nadzieję, użyłem trochę białego octu i ku mojemu zdziwieniu, wyglądały jak nowe! Musiałem powtórzyć ten proces około trzy lub cztery razy, ale było to warte!

Kategorie: Moda