Podziel się

Bałkany są częścią Europy, gdzie splatają się kultury ze wszystkich zakątków świata. Jest górzysta, tętniąca cudami natury i odpoczywająca na majestatycznych brzegach głębokich błękitnych mórz Adriatyku. Ale to, co tak naprawdę nadaje Bałkanom jego charakterystyczny urok, to oczywiście ludzie. Są to ludzie o lekkim sercu, żartobliwi, prostolinijni i niesamowicie wysocy. W rzeczywistości to niesamowite, że takie małe kraje są w stanie wyprodukować jednych z najlepszych sportowców na świecie. Jeśli planujesz odwiedzić ten mistyczny i energiczny region, oto kilka z najbardziej ekscytujących miast, które z pewnością powinieneś uwzględnić w swoim planie podróży.

Bukareszt

Stolica Rumunii jest najbardziej znana z tętniącego życiem nocnym życia nocnego i architektonicznego przepychu, dzięki czemu zyskała tytuł Małego Paryża Wschodu. Z szerokimi, brutalistycznymi bulwarami, secesyjnymi budynkami i jednymi z najlepiej zachowanych średniowiecznych budowli, sama architektura Bukaresztu daje wyraźny obraz historii miasta. Znajduje się tu również najcięższy budynek na świecie, który niestety powstał w ponurych czasach reżimu komunistycznego Nicolae Ceausescu. Turyści zazwyczaj rozpoczynają swoją wizytę na ikonicznym Starym Mieście, ale upewnij się, że docierają do słynnych winnic i lasów położonych na obrzeżach miasta. A jeśli chodzi o wellness, rekreację i zabiegi spa, Therme Bukareszt jest największym w Europie Wschodniej kompleksem poświęconym temu szlachetnemu, rekreacyjnemu celowi.

Nowosądek

Lonely Planet wymienił to drugie co do wielkości miasto w Serbii jako trzecie pod względem wielkości miasto na świecie pod względem liczby turystów w roku 2018/2019. Położone na piaszczystym brzegu Dunaju, Novi Sad jest znane jako centrum kulturalne kraju i jest gospodarzem jednego z największych festiwali w Europie – Exit Festival. Jednak to, co naprawdę wyróżnia to miasto, to luźny klimat i usługi hotelarskie. Novi Sad tętni miejskimi hotspotami, modnymi kawiarenkami i modnymi klubami, kulinarny splendor dosłownie sprawi, że będziecie prosić o więcej, a spokojne cuda natury Fruskiej Góry, które częściowo otaczają miasto odmłodzą Wasze zmysły. Zrób zdjęcie krajobrazu miasta z ikonicznej Twierdzy Petrovaradian i daj wszystkim znać, że to miasto jest przyszłością turystyki na Bałkanach.

Sarajewo

Żadne miasto nie może się pochwalić tak nieskazitelną kulturową fuzją Wschodu i Zachodu lepiej niż Sarajewo. Stolica Bośni i Hercegowiny przyciągała socjologów i antropologów z całego świata, aby zbadać, w jaki sposób może współistnieć prawosławie, islam i katolicyzm. Niestety wojna domowa w latach 90. wstrząsnęła fundamentem tego wspaniałego miasta, ale z biegiem lat rany powoli się goją, a ludzie po raz kolejny otwierają broń zarówno dla gości krajowych, jak i zagranicznych. Wybierz się na spacer po słynnej Bascarsija, historycznym targu, który urzeka zmysły błyszczącymi bombkami, pamiątkami i smakowitymi lokalnymi potrawami. Sarajewo tętni również osmańskimi meczetami i starożytnymi kościołami, więc na pewno poczujesz surową duchową energię promieniującą w powietrzu.

Pula

Ten klejnot Adriatyku ma swój niepowtarzalny morski urok, któremu nie może się równać żadne śródziemnomorskie miasto. Pula bez trudu łączy chorwackie i włoskie wpływy, aby stworzyć własną niepowtarzalną, luzowaną tożsamość Istrii. Dzięki otaczającym plażom, takim jak Medulin, Premantura, Brioni i Verudela, będziesz mógł cieszyć się słońcem, morzem i piaskiem jak królewszczyzna. Ponadto, miasto szczyci się wspaniałą areną sięgającą czasów starożytnego Rzymu, gdzie odbywają się jedne z najlepszych miejsc muzycznych i festiwali do tej pory (Outlook, Dimensions). Nie wahaj się zgubić w pagórkowatej architekturze śródziemnomorskiej i nie zapomnij wypróbować lokalnych przysmaków z owoców morza. Są pyszne! Pula tętni naturalnym morskim blaskiem, więc weź głęboki oddech słonego powietrza i przygotuj się na pełnoprawną eksplorację.