Fundamenty

W ostatnich latach do łask wraca płyta fundamentowa, która z powodzeniem zastępuje tradycyjny fundament. Płyta fundamentowa może być też rozwiązaniem znacznie lepszym niż fundament. Dlaczego? Przy montażu płyty nie trzeba robić głębokich wykopów co przy wysokim poziomie wód gruntowych jest dużą zaletą, oraz zdecydowanie lepsza jest izolacja termiczna budynków, zabezpiecza przed nadmierną utratą ciepła, jest stabilniejsza, tańsza, realizacja projektu jest znacznie krótsza. Trzeba też pamiętać o wadach takich jak: wcześniejsze zaplanowanie przyłączy, oraz brak jakiejkolwiek możliwości przygotowania materiałów/ betonu w zakresie własnym.

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Działki pod budowę domu znajdują się na różnych podłożach, każda lokalizacja ma swoje wady i zalety. W przypadku kiedy nasza działka to działka o trudnym podłożu; grunt jest niepewny i  nierówny poleca się zastosowanie płyty fundamentowej. Powierzchnia płyty pokrywa się z powierzchnią domu, obciążenia z budynku rozkładają się, a osiadanie jest znacznie mniejsze. Kiedy stabilność podłoża zostaje naruszona, obsuwa się cała płyta, przez co konstrukcja domu pozostaje nienaruszona.

Tagi

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Do głównych przyczyn niestabilności fundamentów istniejących budowli, takich, które mają znaczny wpływ na posadowienie, zakładając, że mamy do czynienia ze starymi obszarami miejskimi i budynkami należą: stare zasypane studnie, doły chłonne, kawerny, kanały blokowe, bezpośrednie sąsiedztwo z terenami budowlanymi oraz pozostałości po starych, często zaniedbanych budynkach. Stare budownictwo uzupełnia się nowoczesnymi technikami, bez których musiałoby dojść do częstych wyburzeń. Nowoczesną techniką wzmacniania podłoża jest stosowanie mikropali iniekcyjnych.

Tagi

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Ulepszanie podłoża gruntowego to dokładne wymieszanie gruntu z substancjami stabilizującymi, oraz stosuje się środki ulepszające, takie jak między innymi: wapno, popioły lotne, środki jonowymienne. Stabilizacja gruntu polega na bardzo dokładnym wymieszaniu gruntu, przy jak najlepszej optymalnej wilgotności wraz ze spoiwem hydraulicznym. Taka stabilizacja gruntu ma za zadanie uzyskanie założonych parametrów wytrzymałości konstrukcji. Po wykonaniu stabilizacji wykonuje się również podbudowę pomocniczą i zasadniczą oraz co ważne ulepszone podłoże.

Tagi

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Ławy fundamentowe to najbardziej powszechny sposób na posadowienie budynku jednorodzinnego. Łatwość ich wykonania, niewysoki koszt, oraz bardzo wysoka trwałość to przodowe argumenty na popularność tego zastosowania. Ławy wykonujemy w deskowaniu, albo też bezpośrednio w gruncie. Aby zwiększyć odporność na pękanie, zbroi się je metalowymi prętami.  Zdarza się, że nośność gruntu jest niedostatecznie dobra, wtedy też stosuje się ławy żelbetowe zbrojone poprzecznie.

Tagi

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Zanim przystąpisz do prac ziemnych, weź pod uwagę, przede wszystkim okres możliwie jak najbardziej sprzyjający pracom. Takim okresem jest początek kwietnia do października- ważne, żeby ziemia nie była zmarznięta. Kolejno zacznij od wytyczania obrysu: wytycz obrys budynku i pamiętaj, że wszystko musi zgadzać się projektem.

Tagi