Rozwój dwulatka.

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Zastanawiasz się nad tym, jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój dziecka, które skończyło już dwa latka? Zaczniemy od zdolności ruchowych. Dziecko, które ukończyło już dwa lata, potrafi robić już zaskakująco dużo. Potrafi bawić się klockami, umie już dopasowywać do siebie pasujące do siebie kształty, kolory, formy. Potrafi więc oceniać, jak wygląda trójwymiarowa rzeczywistość.

Umie samodzielnie napić się nawet z otwartego kubeczka, umie rzucać piłkę, którą trzyma nad swoją głową. Zaczyna opanowywać swoją koordynację na tyle mocno, że bieganie nie jest już czynnością nie do pokonania. Jego ruchy stają się coraz bardziej precyzyjne, dziecko coraz dokładniej umie oceniać odległości, coraz lepiej utrzymuje równowagę, coraz lepiej i wyraźniej ocenia otaczającą go rzeczywistość. Dziecko przesypia całą noc bez ciągłych pobudek, zaczyna chętniej samodzielnie jeść i pić, umie posługiwać się podstawowymi sztućcami.

To bardzo ważne, aby pamiętać o tym, że musimy dać naszym dzieciom szansę na zdobywanie nowych umiejętności. Musimy być troskliwi, ale na tyle, by pozwolić dziecku na własny rozwój w miarę samodzielnie. Dziecko pod koniec drugiego roku życia powinno odpowiednio artykułować swoje potrzeby. Dziecko w tym wieku, choć jest to niewiarygodne dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z maluchami, zaczyna odczuwać wstyd. Zdradza to na przykład podczas chęci skorzystania z toalety, nocnika.

Jeżeli chodzi o rozwój intelektualny i emocjonalny, dziecko może zacząć przechodzić okres różnego rodzaju buntów. Mogą pojawiać się ataki histerii, złości. Dziecko swoją złość zdradza na różne sposoby, najczęściej w bardzo ekspresyjny sposób. Ta faza mija szybko. Drugi rok życia to intensywna nauka i testowanie własnych możliwości i oczywiście próbowania nowych smaków potraw. W zasadzie już w pełni wykształcone mleczne zęby pozwalają na degustacje nowych ciekawych pokarmów. Coraz to nowsze zdobyte umiejętności motywują nasze dziecko do powiększania własnych horyzontów. Nie zapominajmy, że pierwsze lata życia dziecka są niezwykle istotne i przekładają się na dorosłe życie. Istotnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka w tym wieku jest odpowiednio dobrana dieta i zestaw niezbędnych witamin. Mleko modyfikowane zaleca się podawać dzieciom do trzeciego roku życia. Dieta dziecka powinna być przede wszystkim zróżnicowana. Warto wpajać dziecku zdrowe nawyki poprzez smaczne różnorodne posiłki.

Komentarze