Wylewka- badanie jakości wylewki.

Przez intermedialna PL, 14 luty, 2022

Przed każdym ułożeniem podłogi, czy to parkiet, czy też posadzka należy sprawdzić podłoże, czyli wylewkę, pod kątem: temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, sprawdzanie podłoża pod kątem nierówności, oraz wilgotności wylewki.  Pomiar wilgotności wykonuje się wskaźnikiem, który lokalizuje miejsce, w którym wylewka jest najbardziej wilgotna. Po zlokalizowaniu tego miejsca stosuje się odkuwkę do metody karbidowej/metoda CM. Tak dokładne badanie jakości wylewki i ustalenie wilgotności podłoża pozwala na rozpoczęcie prac z jednoczesnym zapewnieniem jakości wykonania. Nie stosuje się odkuwki w losowo wybranym miejscu, gdyż może się okazać, że w innym wilgotność byłaby większa, co spowodowałoby w późniejszym etapie uszkodzenie podłogi.

Tagi

Komentarze2

intermedialna PL

1 rok 4 miesiące temu

Jastrych to podkład pod podłogę, lub posadzka bezspoinowa. Jastrych ma za zadanie wyrównanie podłoża powierzchni np. stropu tuż przed nałożeniem na niego materiału do wykończenia wnętrz, np.: terakota, płytki podłogowe, parkiet, dywany, wykładziny itp. Jastrych występuje przeważnie w dwóch postaciach: mokra mieszanka/ zaprawa budowlana; suchy jastrych, czyli prefabrykowane płyty.

Do najczęściej spotykanych rodzajów jastrychu należą: jastrych gipsowy, jastrych anhydrytowy, jastrych cementowy, jastrych emulsyjno-bitumiczny, jastrych asfaltowy oraz jastrych  magnezjowy. Ponadto wyróżnia się: jastrychy zespolone z podłożem, jastrychy na warstwie poślizgowej, jastrychy pływające.

intermedialna PL

1 rok 4 miesiące temu

 

Ułożenie podłogi będzie niemożliwe bez zastosowania wylewki. Szczególnie uważać należy na wylewki na ogrzewaniu podłogowym. Instalację podłogowego ogrzewania należy pokryć jastrychem, czyli kilkucentymetrową warstwą wylewki z anhydrytu bądź cementu. W tym celu często wykorzystywana jest również masa samopoziomująca. Przed pokryciem podłogi, musimy poczekać aż wylewka, na ogrzewaniu podłogowym dokładnie wyschnie. Jeśli wylewkę zastosujemy latem, musimy liczyć się z ryzykiem, że wylewka wysychać może nierównomiernie. Optymalne warunki dla wyschnięcia wylewki to 20 stopni i 50-procentowa wilgotność. Po etapie schnięcia nastąpić powinno, przez podnoszenie temperatury o 5 stopni, wygrzewanie posadzki.