Podziel się

Po zakończeniu budowy przychodzi czas na zamontowanie schodów strychowych. Podczas wyboru należy uwzględnić takie parametry jak wielkość i wysokość pomieszczenia oraz wielkość i przeznaczenie włazu. Istnieje szereg modeli z konstrukcją metalową oraz drewnianą, które są w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie klienta.

Istnieją różne rodzaje schodów drewnianych. Do lżejszych i bardziej funkcjonalnych należą schody składane (wykonane np. z sosny), w najpopularniejszych 2- i 3-segmentowych wariantach.  Od ceny i modelu zależy wyposażenie (klapa, poręcz, dodatkowa poręcz na środkowym segmencie, stopki ochronne), a  przez to komfort użytkowania. Dostępne na rynku modele można łatwo i szybko zamontować już w dwie osoby. Bardziej zaawansowane modele posiadają mechanizm odciążający, który wspomaga składanie i rozkładanie drabiny.

Przy bardzo małej ilości miejsca, która uniemożliwia rozłożenie drabiny schodów składanych, istnieje możliwość zastąpienia ich schodami wysuwanymi. Należy jednak pamiętać, że w ich przypadku czas montażu może być nieco dłuższy niż w przypadku innych modeli. Dzieje się to z powodu elementów drabinki, które fabrycznie nie są montowane do klapy, przez co należy to zrobić samemu. W przeciwieństwie do schodów segmentowych i nożycowych, które są już zamontowane do klapy.

Schody strychowe drewniane, tak jak wszystkie inne modele, muszą spełniać odpowiednie normy (np. PN-EN 14975: 2007) i zapewniać odpowiedni poziom szczelności oraz termoizolacji. Istnieje wariant schodów superenergooszczędnych, który jest dedykowany najbardziej wymagającym klientom, stawiającym na jak najniższy współczynnik przenikania ciepła.

W przypadku gdy schody mają stanowić zaporę ogniową na wypadek pożaru i przeciwdziałać przedostawaniu się ognia, należy wybrać model charakteryzujący się odpowiednimi parametrami ochrony przeciwpożarowej.

Dla mniejszych powierzchni przewidziane są schody nożycowe, które charakteryzują się małymi rozmiarami skrzynki i szybkim montażem. Sprawdzają się szczególnie w miejscach, w których niemożliwe było zamontowanie schodów segmentowych, np. w wąskich i jednoczenie wysokich pomieszczeniach. Przy większej ilości miejsca, jeśli klientowi nie będzie przeszkadzać widoczność schodów na co dzień, warto rozważyć instalację solidnych schodów stacjonarnych.